15 грудня Презентація тізера першого повнометражного документального фільму про вишиванку «Спадок нації»

15 грудня Презентація тізера першого повнометражного документального фільму про вишиванку «Спадок нації»
14 Грудня 2015
Друкувати цю новину

15 грудня 2015 року о 14.00
Укрінформ (вулиця Б. Хмельницького, 8/16)
Презентація тізера першого повнометражного документального фільму про вишиванку
«Спадок нації»

Учасники прес-конференції:

  • Леся Воронюк, автор ідеї та сценарист фільму «Спадок нації», ініціатор та засновник акції День вишиванки, керівник Кіно-документ студії «Софія»
  • Олександр Ткачук, режисер фільму «Спадок нації», співзасновник акції День вишиванки, керівник продакшн-студії «Mamay Media», автор проєкту «Музика воїнів»
  • Олексій Доля, етнограф, науковий консультант фільму «Спадок нації»

У кожного вона своя. Але ми знайшли найціннішу для всіх

Вишити, щоб вижити

Ідея фільму полягає в тому, що вишиванка – не тільки одяг, але й символ та оберіг, який передається з покоління в покоління як найцінніший спадок.

Історія української вишиванки – це історія українського народу. З вишиванки, як з книги, можна зчитати, якими талановитими були і є українці, якими гарними були господарями та майстрами, як бідували, коли намагалися зруйнувати Україну і сам ге­н українства (заборона одягати вишиванки, виключення з університету, ув’язнення, позбавлення майбутнього…)

Вперше автори демонструють значення вишитої сорочки через призму людських історій. Ось тільки три, які показують духовно-історичну пов’язаність життя українця і вишиванки:

  • у 1947 році під час Голодомору вишиванки з Буковини вимінювали на зерно на Івано-Франківщині, таким чином врятувались цілі родини;
  • зв’язкова Романа Шухевича Ольга Ільків як політв’язень відбувала ув’язнення в Сибірі 12 років, єдиною розрадою стала вишита сорочка, яку ув’язнена вишивала із постільної білизни і досі зберігає як символ нескореності;
  • під час війни на Донбасі члени луганського товариства «Просвіта», ризикуючи життям, вивозили через сепаратистські блок-пости найцінніше – свої вишиванки.

Вишита сорочка, як і самі українці, пережила культурний занепад, коли, не розуміючи її цінності, нею мили підлоги чи викидали на смітник як непотріб. Сьогодні вишиванка разом з нацією народжується заново: в ній хрестять дітей, одружуються, одягають в будень.

У кожному регіоні України вишита сорочка має інший орнамент,  стиль вишивки, крій, та все ж вона для кожного є тим самим генетичним кодом.

Наразі вже знято матеріал в Чернівецькій, Луганській, Донецькій, Київський, Тернопільській, Вінницькій, Черкаській, Львівській, Житомирській, Рівненській, Івано-Франківській, Запорізькій, Полтавській областях, Чорнобилі. Заплановано зйомки в Канаді, США, Італії, ОАЕ, Німеччині.  На разі творча група шукає фінансування на завершення зйомок та постпродакшн.

Прем’єра фільму планується на березень 2016 року. Фільм покажуть по всій Україні та закордоном у рамках відзначення 10-річчя акції День вишиванки.

Контакти:

Леся Воронюк, lesiavoroniuk@gmail.com, 050 261 57 40

Олександр Ткачук, alextkachukstudiotphoto@gmail.com, 095 607 47 20

  Категорія: